Kalkan

Yerler

Gezilecek tarihi yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Kalkan

Kalkan, Antalya' nın batısında, Kaş'a bağlı turistik bir mahalledir. Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı'nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir. Kalkan bundan 150 - 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır.Birkaç kilometre batısında koruma kapsamındaki Fırnaz İskelesi bulunur.

Myra

Myra şehri bir zamanlar Efes kadar önemliydi; mevcut alan, büyük bir Roma amfi tiyatrosunu ve uçurumun yüzüne oyulmuş Likya kaya mezarlarını içeriyor. Birkaç kilometre ötede ise Aziz St. Nicholas Bazilikası’nı bulacaksınız

Sidyma Antik Kenti

Sdyma Antik kenti J. A Schonborn 1842 yılında, Rodos’a gitmek üzere kalkan bir gemiye yetişirken keşfetmiş. SI damgasıyla Sidyma’da bulunmuş olan Milattan önce 1. yüzyıla ait gümüş sikkeler, antik kentin Likya Birliği üyesi olduğunun kanıtı.

Kayaköy

Kayaköy 1923’teki Türk-Yunan mübadelesinden sonra terk edilmiştir. İyi korunmuş bu ‘hayalet köy’ içinde yüzlerce Rum tarzı ev ve kiliseyi barındırıyor. Mistik bir havayı içinde barındıran Kayaköy, 90 dakikalık sürüşe değecek bir gezi vaad ediyor.

Arycanda

Sedir ormanlarının tepesindeki dağın yamacına, beş teras üzerine inşa edilmiştir. Likya’daki en büyük hamam kompleksinin yanı sıra 2 nekropol, bir stadyum ve bir amfitiyatroyu keşfedeceksiniz.

Tüplü Dalış

Tüplü dalışı denemek için Kalkan gerçekten Türkiye'nin en güzel yeridir. Su sıcaklığı, berraklığı ve çeşitli deniz canlıları size unutulmaz anılar bırakacak.

Xanthos Antik

Xanthos Antik, Likya’nın başkenti olarak tarihi M.Ö. 4.yüzyıla uzanıyor. Kardeş otelimizin de adını aldığı Xanthos Kralı Payava’nın anıt mezarı orijinal haliyle bugün İngiltere British Museum’da sergileniyor.

Letoon

Letoon, Xanthos’un 4 km ilerisinde bulunuyor. Likyayıların dini merkezi olan antik kentte Kral Leto ve çocukları Artemis ve Apollo’nun tapınaklarını görebilirsiniz.

Patara

Patara, ziyaret edilecek en değerli antik kentlerden biri ve hala kazılmaya devam ediyor. Fethiye ve Kalkan arasında yer almaktadır. Devasa bir antik tiyatro, yakın zamanda restore edilmiş dünyanın ilk demokratik meclis binası ve etkileyici Roma hamamlarının yanı sıra 12 km uzunluğundaki inanılmaz Patara plajıyla tarihi ve doğal güzellikleri sizi bekliyor.

Üçağız Kaleköy

Üçağız Demre ilçesi yakınlarında bir köy araçla yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Kekova Batık Şehir tekne turları haricinde neredeyse unutulmuş, muhteşem bir koruma alanı. Ulaşımın zor olması bu cennet parçası yeri insan istilasından korumuş. Üçağız, limanından denize bakılınca adaların arasından 3 yerden açık denize çıkıldığı görüldüğü için bu ismi almış.

Tlos

Toros Dağı eteklerinde bulunan en nefes kesici Likya kentlerden biridir. Antik kentin çoğu günümüzde ufalanmış olmasına rağmen akropol, kale, mağara mezarları ve Roma stadyumunun kalıntılarını ve stadyumun güneyinde üç katlı bir hamam yapısını hala görebilirsiniz. Hitit kaynaklarında Tlos için “şehir” yerine “ülke” ifadesi kullanılmıştır

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Kalkan’a araçla 45 dakika uzaklıkta olup 300 metre derinliğiyle dünyanın en derin kanyonları arasında yer alıyor. ATV ve Jeep safarinin yanı sıra kanyonun serin sularında rafting ve zipline aktivitilerine katılabilir, dağdan gelen kaynak sularının üzerine kurulmuş köşk restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Gizlikent Şelalesi

Kalkan’a 38km mesafededir. Saklıkent Kanyonundan sonra 10 dakika mesafede. Yeşilliklerin içindeki merdivenlerden inerek daracık ama yemyeşil bir kanyona ulaşılıyor. 20 metre kadar sular içinde yürüseniz nefis bir şelaleye ulaşacaksınız. Gizlikent Şelalesi’ne Fethiye’den Saklıkent’e giderken 1km kala sağdan dönerek gidilir

Patara Kum Tepesi

Patara Kum Tepesi Kalkan’a 15 dk uzaklık olup, gün batımı ve ufuk çizgisini izlerken büyüleneceğiniz bir yerdir. Kum tepeleri incecik kumu ve muhteşem manzarasıyla tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Gitmişken plajı ve antik kenti de ziyaret etmeli. Güneşin battığı açık bir günde, Rodos Adası silüetini de görmek mümkün.